Healthcare → Tyskland BXT.DE

BioNxt Solutions Inc.

Kurs
0,19 EUR
Idag
+1,30%
1 år
-64,8%
52w låg: 0,17 -65,1% från ATH 52w hög: 0,56

Värdering & multiplar

P/E
—
P/B
-6,67
P/S
—
P/FCF
—
EV/EBIT
—
Direktavkastning
—
Payout
—
Börsvärde
26 mn
i EUR

Tekniska indikatorer

RSI 1434
SMA 500,22 EUR
SMA 2000,28 EUR
Trend 🔴 Death cross (SMA50 < SMA200)
7d momentum-8,2%
30d momentum-17,2%

Tillväxt & utdelning

Nästa rapport2025-08-26

Liknande bolag i samma sektor

Klar att börja handla? — Annonslänk

Köp BioNxt Solutions Inc. hos en mäklare som passar dig

Två mäklare med olika styrkor. Jämför avgifterna innan du väljer — skillnaden blir större över ett sparliv än de flesta räknar med.

Se hela mäklarjämförelsen · Vissa länkar är affiliate-länkar; vi kan få provision om du öppnar konto, utan extra kostnad för dig. Inte finansiell rådgivning.

Om BioNxt Solutions Inc. (BXT.DE)

BioNxt Solutions Inc. (BXT.DE) är ett tysklandt bolag som handlas på Xetra och tillhör sektorn Healthcare inom branschen drug manufacturers - specialty & generic. Med ett börsvärde på cirka 26 miljoner EUR betraktas BioNxt Solutions Inc. som ett small-cap-bolag.

Hälso- och sjukvård spänner från läkemedelsutveckling med binär forskningsrisk till medicinteknik och tjänster med stabilare kassaflöden. Större bolag driver ofta värde via patent, regulatoriska barriärer och demografiska medvindar.

P/B på -6,67 innebär en rabatt mot sektor-medianen (1,80).

De senaste 12 månaderna har aktien fallit 65%, med en nedgång på 17,2% den senaste månaden, och kursen ligger nära 52-veckorslägsta.

Att tänka på: Aktien handlas 65% under 52-veckorshögsta.

Liknande bolag i samma sektor inkluderar Cantourage Group SE, DocCheck AG, FamiCord AG. Att jämföra värderingsmultiplar och tillväxttakt mellan BioNxt Solutions Inc. och peers är ett effektivt sätt att avgöra om aktien är relativt billig eller dyr.

Här på Kvalitetsaktier.se uppdateras BioNxt Solutions Inc.-data dagligen från Yahoo Finance. Du kan följa BioNxt Solutions Inc. i din egen portfölj genom att logga in på dashboarden, eller utforska fler bolag via vår kompletta aktielista.

Vanliga frågor om BioNxt Solutions Inc.

Hur uppdateras siffrorna på den här sidan?

Pris och 52w high/low uppdateras dagligen efter börsens stängning. Värderingsmultiplar (P/E, P/B m.fl.) kommer från Yahoo Finance och uppdateras nattetid.

Hur lägger jag till BioNxt Solutions Inc. i min portfölj?

Logga in på din dashboard, sök på BXT.DE eller BioNxt Solutions Inc., och ange antal aktier + GAV.

Vilken sektor tillhör BioNxt Solutions Inc.?

BioNxt Solutions Inc. (BXT.DE) tillhör sektorn Healthcare och branschen Drug Manufacturers - Specialty & Generic. Aktien handlas på Xetra och är listad i Tyskland.

Senast uppdaterat: 2026-10-23. Inte finansiell rådgivning.

Utforska fler bolag i vår aktielista · Investeringsstrategier · Modellportföljer

Cookies & Integritet

Vi använder cookies för att analysera trafik. Genom att använda sidan godkänner du vår policy.