Technology → Sverige C100

C100 AB (publ)

Kurs
3,20 SEK
Idag
-1,23%
1 år
-48,0%
52w låg: 2,82 -77,8% från ATH 52w hög: 14,40

Värdering & multiplar

P/E
—
P/B
0,36
P/S
6,24
P/FCF
—
EV/EBIT
—
Direktavkastning
—
Payout
—
Börsvärde
19 mn

Passar dessa strategier

Strategi-matchning baserad på 35+ kvantitativa strategier — hovra för förklaring, klicka för att lära mer.

Hittas i dessa topplistor

C100 AB (publ) matchar kriterierna för dessa topplistor just nu — klicka för full ranking.

Tekniska indikatorer

RSI 1448
SMA 503,62 SEK
SMA 2004,90 SEK
Trend 🔴 Death cross (SMA50 < SMA200)
7d momentum-3,6%
30d momentum-5,3%

Tillväxt & utdelning

Tillväxt- och rapportdata hämtas i bakgrunden.

Liknande bolag i samma sektor

Klar att börja handla? — Annonslänk

Köp C100 AB (publ) hos en mäklare som passar dig

Två mäklare med olika styrkor. Jämför avgifterna innan du väljer — skillnaden blir större över ett sparliv än de flesta räknar med.

Se hela mäklarjämförelsen · Vissa länkar är affiliate-länkar; vi kan få provision om du öppnar konto, utan extra kostnad för dig. Inte finansiell rådgivning.

Om C100 AB (publ) (C100)

C100 AB (publ) (C100) är ett sveriget bolag som handlas på Stockholmsbörsen och tillhör sektorn Technology inom branschen information technology services. Med ett börsvärde på cirka 19 miljoner SEK betraktas C100 AB (publ) som ett small-cap-bolag.

Tech-bolag värderas ofta på framtida tillväxt snarare än vinst idag — multiplar som EV/Sales och EV/EBITDA är vanligare än P/E. Risken är hög: konkurrens, takten i innovation och kundretention är avgörande för långsiktig avkastning.

P/B på 0,36 innebär en rabatt mot sektor-medianen (1,15).

De senaste 12 månaderna har aktien fallit 48%, med en nedgång på 5,3% den senaste månaden, och kursen ligger nära 52-veckorslägsta.

C100 AB (publ) kvalificerar för strategin Net-Net (Graham) (P/B ≤ 1.0 — handlas under bokfört värde).

Att tänka på: Aktien handlas 78% under 52-veckorshögsta.

Liknande bolag i samma sektor inkluderar QBNK Holding AB (publ), Compodium International AB (publ), Image Systems AB. Att jämföra värderingsmultiplar och tillväxttakt mellan C100 AB (publ) och peers är ett effektivt sätt att avgöra om aktien är relativt billig eller dyr.

Här på Kvalitetsaktier.se uppdateras C100 AB (publ)-data dagligen från Yahoo Finance. Du kan följa C100 AB (publ) i din egen portfölj genom att logga in på dashboarden, eller utforska fler bolag via vår kompletta aktielista.

Vanliga frågor om C100 AB (publ)

Hur uppdateras siffrorna på den här sidan?

Pris och 52w high/low uppdateras dagligen efter börsens stängning. Värderingsmultiplar (P/E, P/B m.fl.) kommer från Yahoo Finance och uppdateras nattetid.

Hur lägger jag till C100 AB (publ) i min portfölj?

Logga in på din dashboard, sök på C100 eller C100 AB (publ), och ange antal aktier + GAV.

Vilken sektor tillhör C100 AB (publ)?

C100 AB (publ) (C100) tillhör sektorn Technology och branschen Information Technology Services. Aktien handlas på Stockholmsbörsen och är listad i Sverige.

Senast uppdaterat: 2026-10-23. Inte finansiell rådgivning.

Utforska fler bolag i vår aktielista · Investeringsstrategier · Modellportföljer

Cookies & Integritet

Vi använder cookies för att analysera trafik. Genom att använda sidan godkänner du vår policy.