Coelacanth Energy Inc.
Värdering & multiplar
Tekniska indikatorer
Tillväxt & utdelning
Liknande bolag i samma sektor
Köp Coelacanth Energy Inc. hos en mäklare som passar dig
Två mäklare med olika styrkor. Jämför avgifterna innan du väljer — skillnaden blir större över ett sparliv än de flesta räknar med.
- · Störst utbud av svenska aktier & fonder
- · Courtageklasser ner till 0 kr på småorder
- · Bra om du vill ha allt hos en svensk aktör
- · Lägst spread & courtage på USA, EU, UK
- · Riktiga aktier (inte CFD:er)
- · Bra för aktiv handel & multi-currency
Se hela mäklarjämförelsen · Vissa länkar är affiliate-länkar; vi kan få provision om du öppnar konto, utan extra kostnad för dig. Inte finansiell rådgivning.
Om Coelacanth Energy Inc. (CEI.V)
Coelacanth Energy Inc. (CEI.V) är ett kanadat bolag som handlas på TSX Venture och tillhör sektorn Energy inom branschen oil & gas e&p. Med ett börsvärde på cirka 419 miljoner CAD betraktas Coelacanth Energy Inc. som ett small-cap-bolag.
Energisektorn är råvarudriven och värderas ofta på reservers nuvärde, breakeven-priser och balansräkningens flexibilitet. Utdelningar är generösa under högkonjunktur men sårbara vid prisfall.
Sett till P/E (66,0) handlas Coelacanth Energy Inc, 210% dyrare än sektor-medianen på 21,3, baserat på 3 jämförbara bolag i samma sektor.
De senaste 12 månaderna har aktien fallit 14%, med en nedgång på 2,9% den senaste månaden, och kursen ligger nära 52-veckorslägsta.
Att tänka på: Aktien handlas 31% under 52-veckorshögsta.
Liknande bolag i samma sektor inkluderar Logan Energy Corp., Alvopetro Energy Ltd., Atha Energy Corp.. Att jämföra värderingsmultiplar och tillväxttakt mellan Coelacanth Energy Inc. och peers är ett effektivt sätt att avgöra om aktien är relativt billig eller dyr.
Här på Kvalitetsaktier.se uppdateras Coelacanth Energy Inc.-data dagligen från Yahoo Finance. Du kan följa Coelacanth Energy Inc. i din egen portfölj genom att logga in på dashboarden, eller utforska fler bolag via vår kompletta aktielista.
Vanliga frågor om Coelacanth Energy Inc.
Hur uppdateras siffrorna på den här sidan?
Pris och 52w high/low uppdateras dagligen efter börsens stängning. Värderingsmultiplar (P/E, P/B m.fl.) kommer från Yahoo Finance och uppdateras nattetid.
Hur lägger jag till Coelacanth Energy Inc. i min portfölj?
Logga in på din dashboard, sök på CEI.V eller Coelacanth Energy Inc., och ange antal aktier + GAV.
Vilken sektor tillhör Coelacanth Energy Inc.?
Coelacanth Energy Inc. (CEI.V) tillhör sektorn Energy och branschen Oil & Gas E&P. Aktien handlas på TSX Venture och är listad i Kanada.
Är Coelacanth Energy Inc. billig eller dyr?
Coelacanth Energy Inc. har P/E 66,0 och P/B 1,69. Värderingen bör jämföras mot sektor-peers och bolagets historiska multiplar — använd peer-listan ovan för en relativ värdering.
Senast uppdaterat: 2026-10-23. Inte finansiell rådgivning.
Utforska fler bolag i vår aktielista · Investeringsstrategier · Modellportföljer