Ero Copper Corp.
Värdering & multiplar
Passar dessa strategier
Strategi-matchning baserad på 35+ kvantitativa strategier — hovra för förklaring, klicka för att lära mer.
Hittas i dessa topplistor
Ero Copper Corp. matchar kriterierna för dessa topplistor just nu — klicka för full ranking.
Tekniska indikatorer
Tillväxt & utdelning
Liknande bolag i samma sektor
Köp Ero Copper Corp. hos en mäklare som passar dig
Två mäklare med olika styrkor. Jämför avgifterna innan du väljer — skillnaden blir större över ett sparliv än de flesta räknar med.
- · Störst utbud av svenska aktier & fonder
- · Courtageklasser ner till 0 kr på småorder
- · Bra om du vill ha allt hos en svensk aktör
- · Lägst spread & courtage på USA, EU, UK
- · Riktiga aktier (inte CFD:er)
- · Bra för aktiv handel & multi-currency
Se hela mäklarjämförelsen · Vissa länkar är affiliate-länkar; vi kan få provision om du öppnar konto, utan extra kostnad för dig. Inte finansiell rådgivning.
Om Ero Copper Corp. (ERO)
Ero Copper Corp. (ERO) är ett usat bolag som handlas på USA och tillhör sektorn Basic Materials inom branschen copper. Med ett börsvärde på cirka 3,4 miljarder USD betraktas Ero Copper Corp. som ett mindre mid-cap.
Råvarusektorn (gruvor, kemi, skog) är cyklisk och beroende av globala råvarupriser, valutaförändringar och kapacitetsutbyggnad. Bolag med låga produktionskostnader klarar nedgångar bättre.
Sett till P/E (11,2) handlas Ero Copper Corp, 29% billigare än sektor-medianen på 15,8, baserat på 6 jämförbara bolag i samma sektor.
De senaste 12 månaderna har aktien stigit 66%, med en nedgång på 19,3% den senaste månaden.
Ero Copper Corp. kvalificerar för strategin Acquirers Multiple (Lägsta multipel (Carlisle) — ren mean-reversion).
Att tänka på: RSI 14 på 17 indikerar tekniskt översålt — historiskt en mean-reversion-zon.
Liknande bolag i samma sektor inkluderar IAMGOLD Corporation, Hecla Mining Company, Solstice Advanced Materials, Inc.. Att jämföra värderingsmultiplar och tillväxttakt mellan Ero Copper Corp. och peers är ett effektivt sätt att avgöra om aktien är relativt billig eller dyr.
Här på Kvalitetsaktier.se uppdateras Ero Copper Corp.-data dagligen från Yahoo Finance. Du kan följa Ero Copper Corp. i din egen portfölj genom att logga in på dashboarden, eller utforska fler bolag via vår kompletta aktielista.
Vanliga frågor om Ero Copper Corp.
Hur uppdateras siffrorna på den här sidan?
Pris och 52w high/low uppdateras dagligen efter börsens stängning. Värderingsmultiplar (P/E, P/B m.fl.) kommer från Yahoo Finance och uppdateras nattetid.
Hur lägger jag till Ero Copper Corp. i min portfölj?
Logga in på din dashboard, sök på ERO eller Ero Copper Corp., och ange antal aktier + GAV.
Vilken sektor tillhör Ero Copper Corp.?
Ero Copper Corp. (ERO) tillhör sektorn Basic Materials och branschen Copper. Aktien handlas på USA och är listad i USA.
Är Ero Copper Corp. billig eller dyr?
Ero Copper Corp. har P/E 11,2 och P/B 2,83. Värderingen bör jämföras mot sektor-peers och bolagets historiska multiplar — använd peer-listan ovan för en relativ värdering.
Senast uppdaterat: 2026-10-23. Inte finansiell rådgivning.
Utforska fler bolag i vår aktielista · Investeringsstrategier · Modellportföljer