Industrials → Övrigt OTS.WA

OT Logistics S.A.

Kurs
14,90 PLN
Idag
+0,54%
1 år
+7,0%
52w låg: 10,14 -17,1% från ATH 52w hög: 17,98

Värdering & multiplar

P/E
—
P/B
2,17
P/S
0,70
P/FCF
11,1
EV/EBIT
—
Direktavkastning
—
Payout
16%
Börsvärde
188 mn
i PLN

Hittas i dessa topplistor

OT Logistics S.A. matchar kriterierna för dessa topplistor just nu — klicka för full ranking.

Tekniska indikatorer

RSI 1464
SMA 5015,37 PLN
SMA 20014,59 PLN
Trend 🟢 Golden cross (SMA50 > SMA200)
7d momentum-0,8%
30d momentum-2,6%

Tillväxt & utdelning

Ex-dividend-datum2024-05-20

Tillväxt- och rapportdata hämtas i bakgrunden.

Liknande bolag i samma sektor

Klar att börja handla? — Annonslänk

Köp OT Logistics S.A. hos en mäklare som passar dig

Två mäklare med olika styrkor. Jämför avgifterna innan du väljer — skillnaden blir större över ett sparliv än de flesta räknar med.

Se hela mäklarjämförelsen · Vissa länkar är affiliate-länkar; vi kan få provision om du öppnar konto, utan extra kostnad för dig. Inte finansiell rådgivning.

Om OT Logistics S.A. (OTS.WA)

OT Logistics S.A. (OTS.WA) är ett övrigtt bolag som handlas på Warszawabörsen och tillhör sektorn Industrials inom branschen integrated freight & logistics. Med ett börsvärde på cirka 188 miljoner PLN betraktas OT Logistics S.A. som ett small-cap-bolag.

Industrisektorn är cyklisk och samvarierar starkt med global tillverkningsaktivitet, infrastrukturinvesteringar och PMI-data. Stora svenska industribolag har ofta en bred geografisk spridning där eftermarknaden (service, reservdelar) ger en stabilare intäktsbas än nyförsäljningen.

P/B på 2,17 innebär en premie mot sektor-medianen (1,35).

De senaste 12 månaderna har aktien stigit 7%, med en nedgång på 2,6% den senaste månaden.

Liknande bolag i samma sektor inkluderar Enviri Corporation, SBC Medical Group Holdings Incorporated, Thermador Groupe SA. Att jämföra värderingsmultiplar och tillväxttakt mellan OT Logistics S.A. och peers är ett effektivt sätt att avgöra om aktien är relativt billig eller dyr.

Här på Kvalitetsaktier.se uppdateras OT Logistics S.A.-data dagligen från Yahoo Finance. Du kan följa OT Logistics S.A. i din egen portfölj genom att logga in på dashboarden, eller utforska fler bolag via vår kompletta aktielista.

Vanliga frågor om OT Logistics S.A.

Hur uppdateras siffrorna på den här sidan?

Pris och 52w high/low uppdateras dagligen efter börsens stängning. Värderingsmultiplar (P/E, P/B m.fl.) kommer från Yahoo Finance och uppdateras nattetid.

Hur lägger jag till OT Logistics S.A. i min portfölj?

Logga in på din dashboard, sök på OTS.WA eller OT Logistics S.A., och ange antal aktier + GAV.

Vilken sektor tillhör OT Logistics S.A.?

OT Logistics S.A. (OTS.WA) tillhör sektorn Industrials och branschen Integrated Freight & Logistics. Aktien handlas på Warszawabörsen och är listad i Övrigt.

Senast uppdaterat: 2026-10-23. Inte finansiell rådgivning.

Utforska fler bolag i vår aktielista · Investeringsstrategier · Modellportföljer

Cookies & Integritet

Vi använder cookies för att analysera trafik. Genom att använda sidan godkänner du vår policy.