Theraclion SA
Värdering & multiplar
Tekniska indikatorer
Tillväxt & utdelning
Liknande bolag i samma sektor
Köp Theraclion SA hos en mäklare som passar dig
Två mäklare med olika styrkor. Jämför avgifterna innan du väljer — skillnaden blir större över ett sparliv än de flesta räknar med.
- · Störst utbud av svenska aktier & fonder
- · Courtageklasser ner till 0 kr på småorder
- · Bra om du vill ha allt hos en svensk aktör
- · Lägst spread & courtage på USA, EU, UK
- · Riktiga aktier (inte CFD:er)
- · Bra för aktiv handel & multi-currency
Se hela mäklarjämförelsen · Vissa länkar är affiliate-länkar; vi kan få provision om du öppnar konto, utan extra kostnad för dig. Inte finansiell rådgivning.
Om Theraclion SA (ALTHE.PA)
Theraclion SA (ALTHE.PA) är ett frankriket bolag som handlas på Euronext Paris och tillhör sektorn Healthcare inom branschen medical devices. Med ett börsvärde på cirka 43 miljoner EUR betraktas Theraclion SA som ett small-cap-bolag.
Hälso- och sjukvård spänner från läkemedelsutveckling med binär forskningsrisk till medicinteknik och tjänster med stabilare kassaflöden. Större bolag driver ofta värde via patent, regulatoriska barriärer och demografiska medvindar.
P/B på -13,67 innebär en rabatt mot sektor-medianen (0,68).
De senaste 12 månaderna har aktien fallit 14%, med en nedgång på 13,8% den senaste månaden.
Att tänka på: Aktien handlas 37% under 52-veckorshögsta.
Liknande bolag i samma sektor inkluderar Cellectis S.A., Sensorion SA, Crossject Société Anonyme. Att jämföra värderingsmultiplar och tillväxttakt mellan Theraclion SA och peers är ett effektivt sätt att avgöra om aktien är relativt billig eller dyr.
Här på Kvalitetsaktier.se uppdateras Theraclion SA-data dagligen från Yahoo Finance. Du kan följa Theraclion SA i din egen portfölj genom att logga in på dashboarden, eller utforska fler bolag via vår kompletta aktielista.
Vanliga frågor om Theraclion SA
Hur uppdateras siffrorna på den här sidan?
Pris och 52w high/low uppdateras dagligen efter börsens stängning. Värderingsmultiplar (P/E, P/B m.fl.) kommer från Yahoo Finance och uppdateras nattetid.
Hur lägger jag till Theraclion SA i min portfölj?
Logga in på din dashboard, sök på ALTHE.PA eller Theraclion SA, och ange antal aktier + GAV.
Vilken sektor tillhör Theraclion SA?
Theraclion SA (ALTHE.PA) tillhör sektorn Healthcare och branschen Medical Devices. Aktien handlas på Euronext Paris och är listad i Frankrike.
Senast uppdaterat: 2026-10-23. Inte finansiell rådgivning.
Utforska fler bolag i vår aktielista · Investeringsstrategier · Modellportföljer