Trustmark Corporation
Värdering & multiplar
Passar dessa strategier
Strategi-matchning baserad på 35+ kvantitativa strategier — hovra för förklaring, klicka för att lära mer.
Hittas i dessa topplistor
Trustmark Corporation matchar kriterierna för dessa topplistor just nu — klicka för full ranking.
Tekniska indikatorer
Tillväxt & utdelning
🔻 Blankningsläge
8,2% av free float är blankat · 8,1 dagar att täcka. Högt — marknaden är skeptisk.
Liknande bolag i samma sektor
Köp Trustmark Corporation hos en mäklare som passar dig
Två mäklare med olika styrkor. Jämför avgifterna innan du väljer — skillnaden blir större över ett sparliv än de flesta räknar med.
- · Störst utbud av svenska aktier & fonder
- · Courtageklasser ner till 0 kr på småorder
- · Bra om du vill ha allt hos en svensk aktör
- · Lägst spread & courtage på USA, EU, UK
- · Riktiga aktier (inte CFD:er)
- · Bra för aktiv handel & multi-currency
Se hela mäklarjämförelsen · Vissa länkar är affiliate-länkar; vi kan få provision om du öppnar konto, utan extra kostnad för dig. Inte finansiell rådgivning.
Om Trustmark Corporation (TRMK)
Trustmark Corporation (TRMK) är ett usat bolag som handlas på USA och tillhör sektorn Financial Services inom branschen banks - regional. Med ett börsvärde på cirka 2,6 miljarder USD betraktas Trustmark Corporation som ett mindre mid-cap.
Finanssektorn omfattar banker, försäkringsbolag, fondförvaltare och investmentbolag. Värderingen drivs ofta av räntenetto, kreditförluster och kapitaltäckning snarare än omsättningstillväxt. Investerare tittar typiskt på P/B, ROE och utdelningskapacitet, eftersom rörelseresultatet kan svänga kraftigt med konjunkturen.
P/E-talet (11,4) ligger nära sektor-medianen (11,1).
De senaste 12 månaderna har aktien stigit 17%, med en nedgång på 4,7% den senaste månaden.
Trustmark Corporation kvalificerar in på flera kvantitativa strategier samtidigt: Magic Formula, Deep Value, Acquirers Multiple och F-Score-kandidat. Ju fler strategier ett bolag matchar, desto starkare är värde- och kvalitetssignalerna i kombination.
Att tänka på: Hög blankningsgrad (8.2% av free float) signalerar att marknaden är skeptisk.
Liknande bolag i samma sektor inkluderar Morningstar, Inc., Central Bancompany, Inc., Lincoln National Corporation. Att jämföra värderingsmultiplar och tillväxttakt mellan Trustmark Corporation och peers är ett effektivt sätt att avgöra om aktien är relativt billig eller dyr.
Här på Kvalitetsaktier.se uppdateras Trustmark Corporation-data dagligen från Yahoo Finance. Du kan följa Trustmark Corporation i din egen portfölj genom att logga in på dashboarden, eller utforska fler bolag via vår kompletta aktielista.
Vanliga frågor om Trustmark Corporation
Hur uppdateras siffrorna på den här sidan?
Pris och 52w high/low uppdateras dagligen efter börsens stängning. Värderingsmultiplar (P/E, P/B m.fl.) kommer från Yahoo Finance och uppdateras nattetid.
Hur lägger jag till Trustmark Corporation i min portfölj?
Logga in på din dashboard, sök på TRMK eller Trustmark Corporation, och ange antal aktier + GAV.
Vilken sektor tillhör Trustmark Corporation?
Trustmark Corporation (TRMK) tillhör sektorn Financial Services och branschen Banks - Regional. Aktien handlas på USA och är listad i USA.
Vilken är direktavkastningen för Trustmark Corporation?
Aktuell direktavkastning är 2,23% med en utdelningskvot (payout) på 25%. Utdelningen per aktie är 1,00 USD.
Är Trustmark Corporation billig eller dyr?
Trustmark Corporation har P/E 11,4 och P/B 1,22. Värderingen bör jämföras mot sektor-peers och bolagets historiska multiplar — använd peer-listan ovan för en relativ värdering.
Senast uppdaterat: 2026-10-19. Inte finansiell rådgivning.
Utforska fler bolag i vår aktielista · Investeringsstrategier · Modellportföljer