Latvian Forest Company AB (publ) B
Värdering & multiplar
Passar dessa strategier
Strategi-matchning baserad på 35+ kvantitativa strategier — hovra för förklaring, klicka för att lära mer.
Hittas i dessa topplistor
Latvian Forest Company AB (publ) B matchar kriterierna för dessa topplistor just nu — klicka för full ranking.
Tekniska indikatorer
Tillväxt & utdelning
Liknande bolag i samma sektor
Köp Latvian Forest Company AB (publ) B hos en mäklare som passar dig
Två mäklare med olika styrkor. Jämför avgifterna innan du väljer — skillnaden blir större över ett sparliv än de flesta räknar med.
- · Störst utbud av svenska aktier & fonder
- · Courtageklasser ner till 0 kr på småorder
- · Bra om du vill ha allt hos en svensk aktör
- · 0 kr i courtage på fonder
- · Återbetalar fondernas dolda avgifter
- · Bra för långsiktigt månadssparande
Se hela mäklarjämförelsen · Vissa länkar är affiliate-länkar; vi kan få provision om du öppnar konto, utan extra kostnad för dig. Inte finansiell rådgivning.
Om Latvian Forest Company AB (publ) B (LATF-B)
Latvian Forest Company AB (publ) B (LATF-B) är ett sveriget bolag som handlas på Stockholmsbörsen och tillhör sektorn Real Estate inom branschen real estate services. Med ett börsvärde på cirka 344 miljoner SEK betraktas Latvian Forest Company AB (publ) B som ett small-cap-bolag.
Fastighetsbolag värderas på substansvärde (NAV) och driftnetto, med en tydlig räntekoppling. Stigande räntor pressar både värderingsmultiplar och belåningsgrad.
P/B på 0,88 innebär en premie mot sektor-medianen (0,46).
De senaste 12 månaderna har aktien fallit 2%, med en uppgång på 5,7% den senaste månaden.
Latvian Forest Company AB (publ) B kvalificerar för strategin Net-Net (Graham) (P/B ≤ 1.0 — handlas under bokfört värde).
Liknande bolag i samma sektor inkluderar Studentbostäder i Norden AB (publ), Tingsvalvet Fastighets AB (publ) A, Kallebäck Property Invest AB (publ). Att jämföra värderingsmultiplar och tillväxttakt mellan Latvian Forest Company AB (publ) B och peers är ett effektivt sätt att avgöra om aktien är relativt billig eller dyr.
Här på Kvalitetsaktier.se uppdateras Latvian Forest Company AB (publ) B-data dagligen från Yahoo Finance. Du kan följa Latvian Forest Company AB (publ) B i din egen portfölj genom att logga in på dashboarden, eller utforska fler bolag via vår kompletta aktielista.
Vanliga frågor om Latvian Forest Company AB (publ) B
Hur uppdateras siffrorna på den här sidan?
Pris och 52w high/low uppdateras dagligen efter börsens stängning. Värderingsmultiplar (P/E, P/B m.fl.) kommer från Yahoo Finance och uppdateras nattetid.
Hur lägger jag till Latvian Forest Company AB (publ) B i min portfölj?
Logga in på din dashboard, sök på LATF-B eller Latvian Forest Company AB (publ) B, och ange antal aktier + GAV.
Vilken sektor tillhör Latvian Forest Company AB (publ) B?
Latvian Forest Company AB (publ) B (LATF-B) tillhör sektorn Real Estate och branschen Real Estate Services. Aktien handlas på Stockholmsbörsen och är listad i Sverige.
Senast uppdaterat: 2026-10-23. Inte finansiell rådgivning.
Utforska fler bolag i vår aktielista · Investeringsstrategier · Modellportföljer